Protokol HTTPS

HTTP vs HTTPS

HTTP (anglicky HyperText Transfer Protokol) je laicky řečeno způsob, jakým webový prohlížeč (který máte teď před sebou) komunikuje se vzdáleným počítačem (serverem). Tato komunikace je však otevřená a přenášené informace může po cestě mezi Vámi a serverem kdokoliv číst, včetně hesel a dalších citlivých údajů, které vyplníte ve formulářích. Aby se takovému odposlechu zabránilo, byl vyvinut HTTPS (anglicky Secured, zabezpečený) protokol, který veškeré informace mezi serverem a Vaším počítačem přenáší v zašifrované podobě.

Co s tím má společného SSL certifikát?

Nedůvěryhodný SSL certifikát

SSL certifikát je základním kamenem pro HTTPS zabezpečení komunikace mezi webovým prohlížečem a serverem. Při zahájení komunikace si obě strany vymění své veřejné klíče, které jsou podepsány důvěryhodnou certifikační autoritou (CA).

Sice je možné si takový SSL certifikát digitálně podepsat sám, ovšem takový certifikát je považován za nedůvěryhodný a při přístupu na webovou stránku zabezpečenou takovým SSL certifikátem je uživatel odrazen na stránku vstoupit varovným hlášením v prohlížeči (viz. obrázek).

Aby taková situace nenastala, potřebujeme důvěryhodný SSL certifikát, který je digitálně podopsaný důvěryhodnou certifikační autoritou. Mezi nejznámější a celosvětově uznávané certifikační autority patří GeoTrust, Thawte, COMODO a prestižní Symantec (známé jako VeriSign).

Více o důvěryhodných SSL certifikátech čtěte ve článku Jak vybrat SSL certifikát, který podrobně vysvětluje rozdíly mezi jednotlivými typy SSL certifikátů.

Kdy je nutné použít HTTPS?

Použít zabezpečeného připojení přes HTTPS je povinností každého provozovatele webových stránek, kde se od uživatele vyžadují jakékoliv citlivé údaje (například přihlášení). To se bez výjimky týká:


Potřebuji základní HTTPS zabezpečení

Pro základní zabezpečení protokolem HTTPS si můžete vybrat některý z levných SSL certifikátů již za 289 Kč/rok.

Potřebuji zabezpečit více subdomén

Potřebujete-li zabezpečit více domén 3. řádu (např. cokoliv.alpiro.cz), potřebujete tzv. Wildcard certifikát — čtěte:

Chci nejvyšší úroveň zabezpečení

SSL certifikáty se zelenou adresní lištou Vám pomohou získat důvěru zákazníků.

Máte dotaz?
Napište nám
Nenašli jste odpověď na svůj dotaz na stránce Časté dotazy?
Jméno a příjmení: E-mail:
Odesílám…Odeslat
SSL